Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 3/2014, s. 13

Inauguracja Roku Jana Husa w Pstraznej (fot. Archimum)

 

6 lipca 2015 r. przypada 600-lecie męczeńskiej śmierci mistrza Jana Husa – jednego z prekursorów reformacji. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, biorąc pod uwagę czeskie korzenie wielu członków Kościoła oraz wciąż żywą pamięć o dokonaniach reformatora, podjął uchwałę, że rok poprzedzający to wydarzenie będzie Rokiem Jana Husa.

Idealną datą na inaugurację była niedziela 6 lipca 2014 r. Po pierwsze – to data śmierci Husa, po drugie – zbiegła się z finałem wrocławskiego Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej, po trzecie – pierwszy raz w dziejach ewangelickich spotkań parafia reformowana została wpisana na listę miejsc, gdzie odbywały się oficjalne nabożeństwa kończące uroczystości wrocławskie i po czwarte wreszcie – kościół w Pstrążnej usytuowany jest w pobliżu międzynarodowej drogi wiodącej uczestników spotkania z ČCE (Czeskobraterski Kościół Ewangelicki) do domu.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Pstrążnej jest najmniejszą w Kościele ewangelicko-reformowanym, ale dzielnie podjęła się przyjęcia ok. 300 uczestników wrocławskiego spotkania. Nabożeństwo zostało nagrane przez ekipę TVP 2. W uroczystościach wzięły udział także chóry. Chór Echo Zlin z Czech, o wspaniałym warsztacie artystycznym i doświadczeniu w występach, pod batutą Martiny Matuškovej, Hany Vaňkovej, Karela Macka, Petra Bětáka i Ladislava Moravtza. Moravetz był autorem większości aranżacji wykonywanych utworów, a także zadbał o oprawę muzyczną wspaniale grając na organach. Wystąpił też miejscowy chór z Kudowy Zdroju Heyszowina, w którym śpiewają członkowie pstrążniańskiej parafii. Nie mogło zabraknąć też naszego „eksportowego” zespołu z Zelowa, czyli Zelowskich Dzwonków. Liturgia nabożeństwa była prowadzona w dwóch językach: polskim i czeskim, a organizatorzy zadbali, aby każdy uczestnik nabożeństwa miał w ławce tłumaczenie.

Rozważanie Słowa Bożego miało charakter dwugłosu. Ks. Krzysztof Góral, miejscowy administrator, odniósł się w kazaniu do tematu wiodącego wrocławskiego spotkania (tekst kazania tutaj). Następnie ks. Helena Junová z ČCE przybliżyła sylwetkę Jana Husa (tekst tutaj).

Na zakończenie uroczystego nabożeństwa z krótkim koncertem wystąpił zespół Zelowskie Dzwonki, a potem wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek do pobliskiego domu katechetyczno-wypoczynkowego „Kalwinka”. Ogromną pracę w przygotowania włożyło wiele osób, ale nie sposób nie wspomnieć o szczególnych zasługach na tym polu ks. Petra Brodskiego (ČCE). Mamy nadzieję, że Rok Jana Husa przybliży dokonania czeskiego reformatora jeszcze wielu osobom.