Drukuj

NR 1/2015, s. 18

Spotkanie Rady Regionu Europy Swiatowej Wspolnoty Kosciolow Reformowanych w Belfascie (fot. Presbyterian Church in Ireland)

 

W Belfaście odbyło się doroczne spotkanie Rady Regionu Europy Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Jego temat brzmiał „Tożsamość narodowa, tożsamość europejska a rola Kościołów reformowanych”.

Spotkanie, którego gospodarzem był Kościół Prezbiteriański w Irlandii, miało miejsce od 19 do 20 lutego w Belfaście. Wzięli w nim udział przedstawiciele 40 Kościołów z 27 krajów europejskich. Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP reprezentował ks. bp Marek Izdebski.

Prezydent Rady Regionu Europy ŚWKR ks. Jan-Gerd Heetderks z Kościoła Protestanckiego w Holandii zaprezentował swój raport, w którym opowiadał o działalności Rady w minionym roku. Mówił m.in. o odbytych konsultacjach związanych z 10-leciem Wyznania z Akry, a także o wizytach solidarności w Kościele Reformowanym Zakarpacia na Ukrainie oraz w Hiszpańskim Kościele Ewangelickim. Wśród planów na przyszłość wymienił m.in. pomoc Kościołowi na Zakarpaciu oraz organizację konferencji na temat handlu ludźmi.

Główny referat dotyczący nacjonalizmu w Europie z teologicznej perspektywy wygłosił ks. Doug Gay z Trinity College w Glasgow. W dyskusji po jego wystąpieniu wspomniano m.in. o sytuacji na Ukrainie i potencjalnych zagrożeniach, które może ona nieść.

O Kościele Prezbiteriańskim w Irlandii opowiadał ks. Trevor Gribben. Uczestnicy spotkania zostali również poinformowani o planach związanych z jubileuszem 500-lecia reformacji – Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) chce m.in. włączyć w obchody różne miasta europejskie, zorganizować wystawę reformacyjną w Wittenberdze, Kirchentagi w różnych miastach niemieckich zwieńczone uroczystym nabożeństwem w Wittenberdze, a także tematyczne obozy młodzieżowe.

Pozdrowienia w imieniu Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie przekazał ks. Markus Merz, który zaprosił uczestników spotkania do udziału w inicjatywach i projektach WKEE, takich jak Forum Edukacyjne w Europie czy Europejskie Miasta Reformacji.