Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1/2015, ss. 14–15

Tradycyjnie w pierwszy piątek marca obchodzony jest w środowiskach ekumenicznych Światowy Dzień Modlitwy. Z tej okazji w różnych miastach Polski odbyły się nabożeństwa ekumeniczne. Jedno z nich miało miejsce w kościele ewangelicko-reformowanym w Bełchatowie.

Co roku liturgię i inne materiały na Światowy Dzień Modlitwy przygotowują chrześcijanki z innego kraju. W tym roku opracowały je kobiety z Wysp Bahama. Na główne hasło Światowego Dnia Modlitwy wybrały słowa: „Czy wiecie, co wam uczyniłem?”. Nabożeństwa według tej liturgii odbyły się 6 marca.

Nabożeństwo w kościele ewangelicko-reformowanym w Bełchatowie zostało przygotowane przez Jolantę Izdebską, a prowadziła je grupa kobiet z Kościoła ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Kazanie wygłosiła prezes Synodu Kościoła ewangelicko-reformowanego Ewa Jóźwiak. Nawiązała do przeczytanego podczas nabożeństwa tekstu biblijnego z Ewangelii Jana 13,1–17 (umycie nóg uczniom przez Jezusa).

– Jest to nauka dla każdego z nas, że możemy być uczniami tylko w momencie, gdy podporządkujemy się Słowu, jakkolwiek byłoby ono dla nas dziwne czy zaskakujące. Jest to swego rodzaju poligon dla człowieka, na którym musi i powinien sprawdzić swoje przysposobienie do bycia uczniem – mówiła kaznodziejka.

Podczas nabożeństwa wystąpiły Zelowskie Dzwonki, zespół wokalny parafii ewangelicko-reformowanych w Bełchatowie i Zelowie i Gabrysia Kruk, która wykonała piosenkę autorstwa Krzysztofa Wodzyńskiego, skomponowaną specjalnie na potrzeby nabożeństwa. Odbył się też pokaz slajdów na temat sytuacji chrześcijan na Wyspach Bahama.

W liturgii wzięli udział ewangelicy i katolicy z Bełchatowa, Kleszczowa i Zelowa. Obecni byli: senator Wiesław Dobkowski z małżonką, przedstawiciele władz powiatu bełchatowskiego, miast Bełchatowa i Zelowa.

 

Poniżej fotorelacja z nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy w Bełchatowie (fot. Mariusz Gosławski)