Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2015, s. 40

 

Od 10 do 14 czerwca w czeskiej miejscowości Železna Ruda odbyło się doroczne spotkanie kobiet z Czech, Niemiec i Polski. Parafię Ewangelicko-Reformowaną w Warszawie reprezentowały: Katarzyna Okulska, Katarzyna Karpińska oraz Henryka Kossuth. Gospodyniami spotkania były przedstawicielki Kościoła Husyckiego Czech i Słowacji (CČSH) – pastor Alena Naimanova i pastor Olga Libalova.

Tematem wiodącym spotkania było życie i działalność Jana Husa. Jednym z punktów programu była wizyta w nowo otwartym i odrestaurowanym rodzinnym domu Husa w Husincu (powiat Prachatice). Projekt odnowy rodzinnego domu Husa powstał już w 2006 r., jednak jego realizacja mogła dojść do skutku dopiero za rządów premiera Bohuslava Sobotki. Otwarcie nowej wystawy w domu Husa ma przypomnieć postać reformatora Kościoła w 600 lat po jego spaleniu. Wystawa podzielona na trzy części przedstawia życiorys mistrza Jana Husa, jego dorobek, naukę, a także refleksję nad jego osobowością i spuścizną.

Następne spotkanie kobiet będzie poświęcone braciom czeskim na styku trzech granic: polskiej, czeskiej i niemieckiej, a za jego organizację tym razem będą odpowiadały kobiety z Niemiec.