Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2015, s. 16

Wigilijne Dzielo Pomocy Dzieciom 2015 (fot. mk)
Dyrektorzy kościelnych organizacji charytatywnych: Wanda Falk z luterańskiej Diakonii, ks. Marian Subocz z katolickiego Caritas, Biruta Pachnik z reformowanej Diakonii i ks. Doroteusz Sawicki z prawosławnego Eleos (fot. mk)

 

Ruszyła tegoroczna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. – W tym miejscu powinniśmy otworzyć nasze serca i okazać miłosierdzie dzieciom uciekającym z terenów objętych okrutną wojną, wywołaną przez dorosłych, a dotykającą bezbronne, nic niewinne dzieci – mówiła Biruta Przewłocka-Pachnik, prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, podczas uroczystej inauguracji tej ekumenicznej akcji charytatywnej.

Już po raz szesnasty organizacje charytatywne czterech Kościołów wspólnie prowadzą w adwencie akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz Eleos Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zachęcają do zakupu świec wigilijnych. Środki pozyskane z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

W 1. niedzielę adwentu w katedrze prawosławnej w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja tegorocznej akcji, której hasło brzmi „Głodni miłosierdzia”. – Pomoc dzieciom, które są szczególnie bezbronne, to obowiązek każdego chrześcijanina. Myślę, że w tym miejscu powinniśmy otworzyć nasze serca i okazać miłosierdzie dzieciom uciekającym z terenów objętych okrutną wojną, wywołaną przez dorosłych, a dotykającą bezbronne, nic niewinne dzieci – podkreślała Biruta Przewłocka-Pachnik, prezes Diakonii Kościoła reformowanego.

Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Kościoła luterańskiego, mówiła, że pełniona przez różne wyznania miłosierna służba ubogim jest drogą do dawania świadectwa przesłaniu Chrystusowemu. – Kontynuując drogę dialogu i diakonijnego służenia sobie nawzajem, chrześcijanie na całym świecie zanoszą modlitwę o sprawiedliwość, pokój i pojednanie – powiedziała.

W inauguracji wzięli udział duchowni i wierni różnych Kościołów. Obecni byli m.in. metropolita Sawa z Kościoła prawosławnego, biskupi seniorzy – ks. Jan Szarek z Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ks. Zdzisław Tranda z Kościoła ewangelicko-reformowanego, dyrektorzy organizacji charytatywnych prowadzących akcję: oprócz Biruty Pachnik i Wandy Falk także ks. Marian Subocz z Caritas i ks. Doroteusz Sawicki z Eleos. Wystąpiły chóry z dwóch warszawskich parafii prawosławnych, a dzieci opowiadały o zajęciach odbywających się w prowadzonym przez Eleos Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia w Białymstoku.