Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2017, s. 9

Kosciol ewangelicko-reformowany w Zychlinie (fot. Michal Karski)19 maja sesją popularno-naukową Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie uczciła jubileusz 500 lat reformacji. Sesja zatytułowana „500 lat reformacji” została przygotowana wspólnie z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie (ZSEU).

W programie znalazły się różne wykłady. Na temat „Reformacja dla człowieka żyjącego w tamtych czasach” mówił ks. Tadeusz Jelinek, duszpasterz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie, Kapelan Ekumeniczny Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Temat „500 książek na 500 lat reformacji – 20, które trzeba znać” przybliżył Krzysztof Bandoła-Skierski, bibliotekarz Biblioteki Synodu Kościoła ewangelicko-reformowanego.

„Szkoccy ewangelicy reformowani w Polsce” to temat wystąpienia Jana Taylora, kierownika Zakładu Ekologii Zwierząt na Uniwersytecie w Białymstoku i Terenowej Stacji Naukowo-Dydaktycznej w Gugnach.

Wystąpienie Ewy Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, redaktor naczelnej JEDNOTY, było zatytułowane „Zorza reformacji – 800 lat od śmierci Piotra Waldo”. Referat „Jan Wiklif – gwiazda poranna reformacji” przedstawił Mateusz Jelinek, student Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, członek redakcji Magazynu Koła Teologów Ewangelickich „Kairos”.

„Wkład ewangelików w edukację młodzieży zgodnie z założeniami reformacji” przybliżyła Danuta Sznycer, emerytowana nauczycielka geografii i języka polskiego, miłośniczka historii regionu, członkini Zarządu Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Ostatni wykład, „Reformacja w nauczaniu szkolnym”, przedstawiła Krystyna Gajewska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w ZSEU. Konferencja została dofinansowana przez województwo wielkopolskie.

 

Na zdjęciu kościół ewangelicko-reformowany w Żychlinie (fot. Michał Karski)