Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1/2018, ss. 13–15

Tydzien Modlitw o Jednosc Chrzescijan 2018 w Zychlinie (fot. S. Lorek)
Nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Żychlinie (fot. S. Lorek)

 

„Prawica Twoja wsławiła się mocą” – pod tym hasłem przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Karaibów. Tydzień Modlitw odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia, jednak zdarza się, jak w np. Warszawie, że modlitwy rozciągają się na prawie cały styczeń. Jest to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, konferencjach i koncertach.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018 odbyło się w niedzielę, 21 stycznia. Nowym zwyczajem jest „decentralizacja” centralnych modlitw, które dotąd odbywały się zawsze w Warszawie – w tym roku centralne nabożeństwo zostało zorganizowane w prawosławnej cerkwi Św. Trójcy w Siedlcach. Kazanie podczas liturgii wygłosił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz z Kościoła rzymskokatolickiego, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. W nabożeństwie wziął udział ks. bp Marek Izdebski.

Prawie wszystkie parafie ewangelicko-reformowane angażują się w styczniowe modlitwy o jedność chrześcijan. Poniżej prezentujemy, jak obchodzono ten czas i w jakich modlitwach i wydarzeniach uczestniczyli reformowani duchowni.

Bełchatów

28 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-reformowanym w Bełchatowie. Na nabożeństwo to wspólnie zaprosili ks. Marek Izdebski, proboszcz miejscowej parafii i biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, oraz ks. Zbigniew Zgoda, dziekan rzymskokatolickiego dekanatu bełchatowskiego.

Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił ks. Kazimierz Magdziak, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że najważniejsze jest to, aby chrześcijanie bez względu na przynależność wyznaniową nie tylko od święta byli razem, ale każdego dnia. W imieniu ks. abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, słowo pozdrowienia do zebranych wygłosił kanclerz Kurii Metropolitalnej w Łodzi ks. prałat Zbigniew Tracz.

22 stycznia ks. bp Izdebski wziął również udział w nabożeństwie ekumenicznym w kościele ewangelicko-augsburskim św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach, gdzie kazanie wygłosił ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki z Kościoła rzymskokatolickiego.

Kleszczów

Ks. Krzysztof Góral, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kleszczowie, 18 stycznia wziął udział w mszy o jedność chrześcijan w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Liturgii przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, a zebranych powitał ks. dr Jarosław Grabowski, wykładowca teologii dogmatycznej i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Abp Depo w homilii podkreślił, że brak jedności chrześcijan jest nadal swoistym zgorszeniem dla współczesnego świata. Przedstawiciele Kościołów mniejszościowych (ks. mitrat Mirosław Drabiuk – prawosławny, ks. Adam Glajcar – luteranin i ks. Krzysztof Góral) zostali poproszeni o modlitwy przyczynne.

Przed mszą ks. Góral udzielił krótkiego wywiadu dla Radia FIAT na temat znaczenia ekumenizmu. Modlitwa była transmitowana na żywo przez to radio. Po mszy duchowni zostali podjęci kolacją przez arcybiskupa, a podczas rozmów mogli poruszyć problemy dotyczące codziennej współpracy.

W samym Kleszczowie pierwsze nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w parafii ewangelicko-reformowanej 21 stycznia. Kazanie wygłosił miejscowy proboszcz rzymskokatolicki ks. Benedykt Stanek. Tydzień później, 28 stycznia, Słowem Bożym w parafii rzymskokatolickiej dzielił się ks. Krzysztof Góral. Obaj duchowni zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego nabożeństwa udzielili błogosławieństwa.

28 stycznia ks. Góral wziął również udział w ekumenicznym nabożeństwie Słowa Bożego w Bełchatowie, które przygotował ks. bp Marek Izdebski wraz z tamtejszym dziekanem ks. Zbigniewem Zgodą.

Łódź

Abp Grzegorz Ryś był kaznodzieją 22 stycznia podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi.

– To, co jest uderzające (w Liście św. Pawła do Efezjan), to to, że Paweł mówi o darze jedności jako o fakcie dokonanym przez Chrystusa. (...) Paweł zawsze kiedy pisze o jedności, to pisze w czasie przeszłym albo w teraźniejszym dokonanym. (...) To jest bardzo ważne, bo to nam przywraca właściwą optykę w stosunku do siebie samych. Bo my ciągle mamy pokusę widzieć siebie jako podzielonych i spoglądamy na Pana Boga oczekując od niego nowej łaski ku zjednoczeniu. My widzimy siebie jako ludzi, którzy tkwią w rozmaitych podziałach. Ale Bóg widzi nas jako jedno – powiedział kaznodzieja. Abp Ryś podkreślił, że jest bardzo ważne, aby patrzeć na siebie nawzajem jako na jeden Kościół, gdyż zbawienie i pojednanie już się dokonało w Jezusie Chrystusie. Zdaniem kaznodziei powinniśmy pozwolić Chrystusowi wyzwolić się z pychy i wywyższania się ponad drugiego oraz z podejścia cierpiętnicznego, gdy widzimy siebie jako ofiarę w spotkaniu z drugim chrześcijaninem. Kaznodzieja za św. Pawłem przestrzegał również przed pokusą samowystarczalności w Kościele.

W nabożeństwie wzięło udział 15 duchownych różnych wyznań, a wśród nich: ks. Semko Koroza – proboszcz miejscowej parafii reformowanej oraz ks. bp Marek Izdebski.

Ks. Koroza z kolei wygłosił kazanie 30 stycznia w parafii rzymskokatolickiej św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. Ponadto uczestniczył w nabożeństwach u luteran, mariawitów, polskokatolików, rzymskich katolików, baptystów, prawosławnych, wziął też udział w łódzkich obchodach Dnia Judaizmu w Kościele rzymskokatolickim.

Natomiast w nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się 22 stycznia w kościele mariawitów w Nowej Sobótce wziął udział ks. Michał Koktysz, wikariusz parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi. Po nabożeństwie odbył się koncert kolęd w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Sobótce. Pomiędzy kolędami przedstawiciele Kościołów opowiadali o swoich wyznaniach.

Warszawa

W Warszawie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa znacznie dłużej niż oficjalnie wyznaczony termin (18–25 stycznia).

Już 15 stycznia Wyższe Seminarium Duchowne mieszczące się przy ul. Mehoffera w Warszawie zorganizowało seminarium ekumeniczne „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – udział Kościołów w zachowaniu polskości i budowania państwa”. Uczestniczył w nim ks. Michał Jabłoński, proboszcz stołecznej parafii ewangelicko-reformowanej, który następnego dnia przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu we wspólnocie Chemin Neuf w Wesołej. Po modlitwie, wraz z ks. Henrykiem Dąbrowskim z Kościoła polskokatolickiego opowiadali o ekumenii i Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Warszawski proboszcz uczestniczył również w obchodach Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, którym towarzyszyło hasło „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” (Iz 57,19). Z tej okazji odbyła się w Muzeum Polin w Warszawie dyskusja panelowa z udziałem m.in. abp. Grzegorza Rysia, rabina Michaela Schudricha, s. Anny Bodzińskiej i rabinki Małgorzaty Kordowicz, prowadzona przez Jana Grosfelda. Ks. Jabłoński wziął również udział 28 stycznia w nabożeństwie Słowa Bożego w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

W stołecznym kościele ewangelicko-reformowanym nabożeństwo ekumeniczne, które odbyło się 18 stycznia, zgromadziło duchownych i świeckich z różnych Kościołów. Liturgię prowadził proboszcz parafii, a kazanie wygłosiła diakon Halina Radacz z luterańskiej parafii w Żyrardowie. – Jezus był uchodźcą, Jezus był wykluczony, Jezus był poniżany i dlatego ma prawo uczyć nas pojednania, przebaczania, przyjmowania, pochylania się nad każdym, kto potrzebuje naszego wsparcia. Jezus nie żądał od nas, abyśmy bronili krzyża, bo krzyż – podobnie jak Boże słowo – sam się broni. Jezus oczekuje od nas, swoich uczniów, że bronić będziemy biednych i samotnych, prześladowanych i wykluczonych, a tym samym uchodźców i emigrantów – mówiła kaznodziejka nawiązując do hasła przeznaczonego na 18 stycznia „Będziesz miłował przybysza, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej”.

Tegoroczna agapa po nabożeństwie była nietypowa, gdyż nie można jej było zorganizować w sali zborowej ze względu na remont toczący się w budynku parafialnym. Organizatorzy nabożeństwa nie chcieli dzielić jego uczestników na tych lepszych, dla których będzie przygotowana agapa, i tych gorszych, którzy zaproszenia do stołu nie otrzymają. W przedsionku kościoła wszyscy zostali poczęstowani grochówką. Dla miłośników słodyczy były też pączki z herbatą lub kawą.

Ks. Jabłoński uczestniczył również w kolejnych nabożeństwach Tygodnia Modlitw – 19 stycznia w stołecznej kaplicy ewangelicko-metodystycznej, 20 stycznia w kościele polskokatolickim, 21 stycznia w kościele luterańskim św. Trójcy i 27 stycznia w modlitwie zorganizowanej w kościele rzymskokatolickim św. Alojzego Orione przez Stowarzyszenie „Effatha”.

Żychlin

Nabożeństwo ekumeniczne inaugurujące tegoroczny Tydzień Modlitw odbyło się w żychlińskim kościele ewangelicko-reformowanym 18 stycznia. Kazanie podczas liturgii, którą prowadził ks. Tadeusz Jelinek, proboszcz miejscowej parafii ewangelicko-reformowanej, wygłosił ks. prałat Dariusz Kaliński. Śpiew podczas nabożeństwa zapewnił zespół kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Lądzie, a zborowi podczas śpiewania pieśni akompaniował Tomasz Woźniak. Modlitwa z udziałem 15 duchownych (w tym 10 rzymskokatolickich, wśród których znalazł się wierny ekumenista – emerytowany biskup Bronisław Dębowski), parafian oraz wiernych różnych wyznań była rejestrowana przez TVP 2.

Ks. Tadeusz Jelinek uczestniczył ponadto w czterech nabożeństwach. 22 stycznia w konińskiej farze, 24 stycznia w kościele rzymskokatolickim w Kole, gdzie wygłosił podczas mszy o jedność chrześcijan „słowo świadectwa” – tego rodzaju refleksja nad Słowem Bożym duchownego z innego Kościoła niż rzymskokatolicki nie jest traktowana jak kazanie i gospodarze przewidzieli dla niej miejsce w liturgii przed błogosławieństwem końcowym. Podobnie było 28 stycznia – ks. Jelinek wygłosił „słowo świadectwa” w cerkwi prawosławnej w Kaliszu oraz 31 stycznia w rzymskokatolickim kościele garnizonowym (dawnym luterańskim) w Kaliszu.

* * *

Ciekawym i wartym odnotowania wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan było odsłonięcie pomnika pierwszego przekładu Nowego Testamentu na język polski. Uroczystość z udziałem przedstawicieli kilku Kościołów chrześcijańskich miała miejsce 21 stycznia w Rokiciu koło Płocka. Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza w rzymskokatolickim kościele parafialnym. Przewodniczył jej bp Piotr Libera, a kazanie wygłosił ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku.

Pomnik dedykowany pierwszemu przekładowi Nowego Testamentu na język polski stanął obok kościoła parafii pw. św. Małgorzaty w Rokiciu – na terenie tej parafii leży miejscowość Murzynowo, skąd wywodziła się rodzina Stanisława Murzynowskiego (1528–1553) – tłumacza czterech Ewangelii. Stworzone przez niego na potrzeby tego przekładu zasady ortograficzne stały się wzorem dla szesnastowiecznej polszczyzny.

 

Fotorelacja z Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018 (fot. Mariusz Gosławski, Michał Karski, S. Lorek, Katarzyna Okulska, PEA Łódź, PER Łódź)