Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2019, s. 8–9

Ekumeniczna Droga Swiatla 2019 (fot. Dariusz Bruncz)
Ks. bp Marek Izdebski wraz z abp. Grzegorzem Rysiem, bp. Markiem Marczakiem i pastorem Leszkiem Wakułą (niewidoczny) w drodze do kolejnej stacji. W tle łódzki kościół ewangelicko-reformowany (fot. Dariusz Bruncz)

 

W drugiej Ekumenicznej Drodze Światła w Łodzi wzięło udział kilka tysięcy chrześcijan różnych wyznań. Rozpoczęła się ona w kościele ewangelicko-reformowanym, skąd uczestnicy przeszli do rzymskokatolickiej katedry św. Stanisława Kostki, a całość zakończyła się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza. Droga Światła powstała z inicjatywy rzymskokatolickiego metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia i spotkała się z otwartością łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Procesja z 14 stacjami, która miała miejsce 23 kwietnia, rozpoczęła się od nabożeństwa w kościele ewangelicko-reformowanym. Zebranych powitał ks. Semko P. Koroza, proboszcz parafii, a modlitwę zmówił ks. Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Wstępne rozważanie wygłosił abp Grzegorz Ryś, podkreślając, że trudno mówić dziś o radości paschalnej bez wspomnienia chrześcijan ze Sri Lanki zamordowanych podczas wielkanocnych nabożeństw.

Od kościoła do pierwszej stacji ewangeliarz nieśli biskupi, a przy stacjach rozważania wygłaszali duchowni Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła Rzymskokatolickiego, a także przedstawicielki ekumenicznej wspólnoty Chemin Neuf.

W Ekumenicznej Drodze Światła uczestniczyli duchowni Kościołów: rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, metodystycznego, polskokatolickiego, baptystycznego oraz starokatolickiego mariawitów.

Jedno z bardziej poruszających rozważań wygłosił abp Grzegorz Ryś. Rozmyślanie oparte na rozmowie Jezusa z Piotrem, w której Zmartwychwstały zadaje apostołowi trzykrotne pytanie „Czy miłujesz mnie?” i po odpowiedziach Piotra mówi: „Paś owieczki moje”. Przytoczony fragment biblijny różnie jest odczytywany w Kościołach, co ma swoje przełożenie na rozumienie autorytetu w Kościele, w tym na funkcję, rolę i zasadność papiestwa. Jednak rozważanie abp. Rysia nie dotyczyło kontrowersji teologicznych, ani też ekumenicznego wymiaru papiestwa. Metropolita łódzki zaznaczył, że rozmowa Jezusa z Piotrem to nie jest rozmowa o władzy. – Jeśli nie chcesz rozmawiać z Jezusem o grzechu, nie bierz w Kościele żadnej władzy. Zniszczysz wszystkich, którzy są grzesznikami, jak ty (…). Będziesz pasł siebie, a nie owce. Będziesz traktował wszystkich przedmiotowo – podkreślił mówca.

Całość zakończyła się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza. Bodajże po raz pierwszy w kościele tym unosił się zapach kadzidła, które niesiono przed ewangeliarzem i świecą paschalną, na co zwrócił uwagę podczas ostatniego rozważania ks. Michał Makula, proboszcz parafii.

Na zakończenie Ekumenicznej Drogi Światła błogosławieństwa udzielił abp Ryś wraz z ks. bp. Markiem Marczakiem, ks. bp. Markiem Izdebskim i abp. seniorem Władysławem Ziółkiem oraz pastorem Leszkiem Wakułą ze zboru baptystów w Łodzi.

Droga Światła jest odprawiana w Kościele rzymskokatolickim od 1988 r. Za inicjatorów tego nabożeństwa, przypomnianego w roku 2000 przez Jana Pawła II, uważa się zgromadzenie księży salezjanów. Salezjanie, wzorując się na 14 stacjach Drogi Krzyżowej, wyznaczyli 14 stacji paschalnych, które odnoszą się do przedstawionych w Ewangelii i Dziejach Apostolskich wydarzeń po zmartwychwstaniu Chrystusa.

Łódzka Ekumeniczna Droga Światła odbyła się po raz pierwszy w 2018 r. W przeszłości Kościoły chrześcijańskie w Łodzi jednoczyły się w Wielki Piątek podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej. Jej inicjatorem był obecny łódzki arcybiskup senior Władysław Ziółek.