Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2019, s. 10–11

Noc muzeow 2019 w kosciele ewangelicko-reformowanym w Warszawie (fot. M. Minalto)Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie przeszła do historii. Jej uczestnicy mieli okazję podziwiać kilka świetnych występów, obejrzeć ekspozycję w przykościelnym muzeum, posłuchać prezentacji o Biblii brzeskiej, napić się kawy i irańskiej herbaty z samowara, skosztować domowych ciast w „Café Semadeni”, zakupić książki dotyczące reformacji oraz Biblie i inne wydawnictwa Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Były także filmy poświęcone Mikołajowi Rejowi z okazji 450. rocznicy jego śmierci oraz prezentacja Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Noc Muzeów odbyła się 18 maja. Program artystyczny rozpoczął męski chór Jerycho pod dyrekcją Bartosza Izbickiego, wykonując utwory wielkanocne. Oryginalne i mocne głosy śpiewaków pięknie zabrzmiały w bardzo dobrym pod względem akustycznym kościele.

Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu organowego Michała Markuszewskiego, podziwiając kunszt organisty i piękne brzmienie odnowionego nie tak dawno instrumentu.

Kolejnym punktem programu był występ 21-osobowego chóru Ars Chori pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego. Wykonał on utwory polskiego odrodzenia do poezji Mikołaja Gomółki, Andrzeja Trzecieskiego i Mikołaja Reja. Chór wykonał utwory skomponowane przez Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika i Mikołaja Gomółkę.

Na zakończenie części artystycznej uczestnicy Nocy z Rejem wysłuchali fragmentów „Żywota człowieka poczciwego” Mikołaja Reja w wykonaniu znanego i lubianego aktora Mariusza Benoit. Lektura poprzedzielana była improwizacjami organowymi w wykonaniu Michała Markuszewskiego.

Tradycyjnie urządzone z okazji Nocy Muzeów stoisko z literaturą związaną z ewangelicyzmem reformowanym cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nabyć można było zarówno pozycje książkowe zadomowione już na polskim rynku księgarskim, jak i nowości wydawnicze na temat reformacji, Jana Husa, Jana Kalwina i Karla Bartha. Zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja Towarzystwa Biblijnego pokazująca manuskrypty biblijne i różnorodność wydań biblijnych. Chętnie odwiedzano również stoisko, na którym zakupić można było różne wydania (w tym elektroniczne) i tłumaczenia Biblii. Wieczorna modlitwa, którą poprowadził ks. Roman Lipiński, zakończyła wydarzenie.

Aby Noc Muzeów mogła się odbyć, do pomocy w jej organizacji zaangażowało się blisko 30 parafian-wolontariuszy. Już teraz parafia warszawska zaprasza na Noc Świątyń, która odbędzie się 21 września.

 

fot. M. Minalto