Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2021, s. 39

Sciana reformacji w Zychlinie (fot. Miroslaw Jurgielewicz)
Ściana reformacji w Żychlinie (fot. Mirosław Jurgielewicz)

 

W 2021 r. obchody Święta Reformacji w Żychlinie rozpoczęły się 29 października sesją popularnonaukową. Natomiast w dniu święta, 31 października, odbyło się uroczyste nabożeństwo z udziałem biskupa Kościoła, ks. Marka Izdebskiego, który wygłosił kazanie. Po nabożeństwie koncert dał Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego. Po nim nastąpiło odsłonięcie muralu „Ściana Reformacji”.

29 października z okazji Święta Reformacji w budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. „Ściana Reformacji”, zorganizowana wspólnie przez miejscową Parafię Ewangelicko-Reformowaną i wspomnianą szkołę.

Podczas poszczególnych prelekcji uczestnicy poznali kulisy powstawania muralu w Żychlinie oraz historię uwiecznionych postaci i ich znaczenie dla Kościoła, miejscowości i regionu. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, co ma wspólnego Jan Hus z pomnikiem prostytutki w Konstancji, dlaczego reformacja Ulryka Zwingliego zaczęła się od jedzenia kiełbasy albo jak wyglądało małżeństwo z rozsądku Marcina Lutra. Uczestnicy usłyszeli też, dlaczego polski reformator Jan Łaski stał się tak popularny w Europie, czym była wiara zaangażowana według Jana Kalwina i co mają ze sobą wspólnego Mikołaj Rej, Biblia brzeska i Żychlin.

Nie zabrakło również historii pierwszego konińskiego reformatora Stanisława Lutomirskiego, opowieści o kosmosie według seniora Jednoty Wielkopolskiej Jana Amosa Komeńskiego, przypomnienia talentu Fryderyka Chopina oraz pamiętanych i zapomnianych kobiet, które zasłużyły się dla protestantyzmu i regionu.

W niedzielę, 31 października, odbyło się w kościele ewangelicko-reformowanym uroczyste nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił ks. bp Marek Izdebski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości wysłuchali godzinnego koncertu w wykonaniu Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego.

Następnie odbyło się uroczyste przecięcie symbolicznej wstęgi i odsłonięcie muralu zatytułowanego „Ściana Reformacji”.