Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

Ulryk Zwingli "O wolnosci wyboru pokarmow"W serii „Biblioteka JEDNOTY” oddajemy do rąk Czytelników pismo Ulryka Zwingliego „O wolności wyboru pokarmów”. Jego fragmenty były publikowane na łamach JEDNOTY, natomiast w całości w języku polskim ukazuje się ono po raz pierwszy.

„Dlaczego afera z kiełbaskami i reakcja Zwingliego na nią może rościć sobie prawo do bycia symbolicznym początkiem Reformacji w Zurychu? Głównie dlatego, że to właśnie ten akt nieposłuszeństwa przepisom postnym i wynikła wokół niego polemika sprawiła, że bieg zdarzeń w Zurychu przyśpieszył. To działania Zwingliego w obronie Froschauera i jego przyjaciół skłoniły do działania radę miejską, co w końcu przyniosło pierwszą dysputę zuryską. (…)

Polski czytelnik otrzymuje więc na kolejnych stronach pismo dokumentujące symboliczny moment w historii zuryskiej, a szerzej szwajcarskiej Reformacji. Pozwala ono nie tylko przyjrzeć się problemowi, który stał się zapalnikiem dla zmian reformacyjnych w mieście i kantonie Zurychu, ale także daje możliwość posmakowania sposobu dyskutowania o reformie Kościoła i uprawiania teologii jaki prezentował teolog i humanista, przyszły lider Kościoła zuryskiego u progu zmian, jakie w mieście zaczęły się symbolicznie od nieposłuszeństwa wobec nakazów postnych” – pisze w słowie wstępnym do polskiego wydania Jerzy Sojka.

 

Książka jest dostępna w wersji elektronicznej w PDF. Koszt: 20 zł. Zamówienia można składać mailowo lub telefonicznie:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: (+48) 22 831 45 22