Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1-2 / 2008

Prawie wszyscy Polacy znają stronę internetową Pajacyka, dzięki której Polska Akcja Humanitarna prowadzi kampanię dożywiania dzieci. Kliknięcie w ikonę pajacyka nic nas nie kosztuje, zaś PAH uzyskuje dzięki temu fundusze od sponsorów, których reklamy oglądamy. Wiele osób ustawia sobie stronę Pajacyka jako startową i za punkt honoru uważa kliknięcie raz dziennie w jego brzuszek.

Podobna idea przyświeca internetowej grze słownej FreeRice (darmowy ryż). Dzięki niej uzyskano już ryż, którym można nakarmić jednego dnia ponad ćwierć miliona osób. Autorem pomysłu jest John Breen, amerykański pionier "fundraisingu", czyli metody zdobywania funduszy dzięki wsparciu osób indywidualnych, firm, fundacji dobroczynnych, rządu itp. (w Polsce działa w ten sposób Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy).

Wchodząc na stronę gry o ryż (www.freerice.com) możemy przystąpić do zabawy słownej, której stawką są realne ziarenka ryżu. Musimy tylko do słowa wyświetlonego na ekranie wybrać odpowiednik spośród czterech podanych możliwości (np. dla słowa venom jest to: turnabout, blockhead, poison, autumn). Jeżeli wskażemy właściwe słowo, dwadzieścia ziarenek ryżu przekazane zostanie przez sponsorów na Światowy Program Żywnościowy (World Food Program, w skrócie WFP) prowadzony przez ONZ.

7 października 2007 roku, pierwszego dnia gry, uzyskano osiemdziesiąt trzy ziarenka, po tygodniu było już ich ponad cztery miliony, zaś 30 listopada gra przyniosła aż 383,7 milionów ziarenek. Łącznie zebrano ich do tej pory niecałe pięć miliardów. Główną siłą, która przyczyniła się do tego sukcesu, jest społeczność internetowa. Zaangażowani internauci rozpowszechnili grę poprzez strony internetowe (www.youtube.com, www.facebook.com) oraz swoje blogi.

Dyrektor wykonawczy WFP Josette Sheeran podkreślił, iż jest to znamienny przykład, jak Internet może zmobilizować miliony ludzi do pomocy. Każde ziarenko ryżu jest ważne w walce z głodem – dodał. Z głodem, który pochłania więcej ofiar niż AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte. Każdego dnia umiera z głodu, lub na skutek chorób związanych z głodem, około 25 tysięcy osób, większość z nich to dzieci.

Dla Polaków uczących się języka angielskiego gra będzie dodatkowo zachętą i okazją do wzbogacania swojego słownictwa. Gra zawiera tysiące słów o różnym stopniu trudności, więc na pewno nikt nie będzie zawiedziony ich doborem. A zatem zagrajmy razem z całym światem o te ziarenka!

Bartosz Wieczorek