Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2012

Jublileusz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Lodzi 2012 (fot. Archiwum Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Lodzi)

Nabożeństwo jubileuszowe łódzkiej parafii (fot. Archiwum łódzkiej parafii)

 

Jeśli Pan domu nie zbuduje,
próżno trudzą się ci, którzy go budują (...).

Psalm 127

 

 

Najpierw byli ludzie. To oni, czując potrzebę wspólnego słuchania słowa Bożego, modlitwy i oddawania czci Bogu, sprawili, że w 1888 r. synod Kościoła reformowanego utworzył w Łodzi filiał zboru warszawskiego, który w 1902 r., czyli sto dziesięć lat temu, wybrał pierwsze kolegium, a dwa lata później stał się samodzielną parafią.

Początkowo nabożeństwa odbywały się w wynajmowanych lokalach. W 1907 r. Zgromadzenie Ogólne postanowiło „pociągnąć do opłaty składek parafialnych również młodzież, tj. nieżonatych i niezamężne”, w związku z decyzją o gromadzeniu funduszy na kupno własności zborowej. Mimo oszczędnej gospodarki i dodatkowych pieniędzy otrzymanych z Ameryki, dopiero 17 czerwca 1928 r. położono kamień węgielny pod budynek kościoła. A wszystko to dlatego, że ludzie tworzący wtedy zbór nie wahali się przeznaczyć części zebranych funduszy na dożywianie dzieci i na zapomogi dla biednych.

Cztery lata później, 2 października 1932 r., a więc osiemdziesiąt lat temu, odbyło się uroczyste nabożeństwo, podczas którego poświęcono kościół. Niestety, budynek był jeszcze nieotynkowany. Brak było także ławek i organów. Pastor Jerzy Jelen, który...

Elżbieta Jóźwiak

 

Pełny tekst artykułu po zalogowaniu w serwisie.

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl

 

Jublileusz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Lodzi 2012 (fot. Ewa Jozwiak)

Rabin Symcha Keller podczas obchodów jubileuszy łódzkiej parafii (fot. Ewa Jóźwiak)