Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2013, ss. 19–20

Portret Marcina Lutra w kopii kosciola z Rychnowa w skansenie w Olsztynku (fot. Ewa Jozwiak)Oryginalny XVII-wieczny kościół ewangelicki w Rychnowie, o którym napisał w „Zwiastunie Ewangelickim” z 20 października 2013 r. ks. Paweł Hause, to jeden z ostatnich przykładów ludowego ewangelickiego budownictwa sakralnego na Mazurach, a także jeden z niewielu z portretem Marcina Lutra. Jego replika, znajdująca się w skansenie w Olsztynku, też ma swojego Lutra.

Rychnowo znajduje się przy drodze Warszawa-Gdańsk, 15 km za Olsztynkiem w stronę Ostródy, w pobliżu pól grunwaldzkich. Od 1335 r. były to włości rycerskie. W 1713 r. Zygmunt Ernest von Kikoll (Kikuł), ówczesny właściciel majątku, ufundował piękny drewniany barokowy kościółek na niewielkim wzgórzu znajdującym się obecnie w obrębie dworskiego parku. Budowlę wzniesiono na planie ośmioboku. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z XVIII w. oraz kostnica starsza od kościółka o 100 lat.

Obecnie kościół służy katolikom i nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Parafię katolicką w Rychnowie erygowano w 1948 r. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej parafii: „Ołtarz – późnogotycki tryptyk z grupą koronacji Najświętszej Marii Panny w części środkowej pochodzi z 1518 r. Chór muzyczny drewniany z wyodrębnionym balkonem kolatorskim. Wolnostojąca dzwonnica pochodzi być może nawet z 1707 r.”.

Drugi – dla muzeum

Replika kościoła z Rychnowa, wykonana w 1909 r., została przygotowana tuż przed I wojną światową na potrzeby znajdującego się w stolicy Prus Wschodnich – Królewcu – Muzeum Architektury Wiejskiej, usytuowanego na terenie Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego. W zakładanym w Królewcu muzeum zamierzano umieścić obiekty najbardziej charakterystyczne dla każdego z regionów wchodzących w skład Prus Wschodnich. Ze względu na zły stan oryginałów, które rzadko nadawały się do przeniesienia, postanowiono wykonać ich kopie. W latach 1910–1913 wybudowano ok. 20 obiektów z XVIII–XIX w. W 1937 r. zdecydowano przenieść skansen na rozleglejszy teren do Olsztynka. Przeprowadzka miała miejsce w latach 1938–1942. Wówczas kopia kościółka z Rychnowa przyjechała do...

 

Pełny tekst artykułu po zalogowaniu w serwisie.

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl

 

fot. Ewa Jóźwiak