Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1/2014, s. 40

Bogu na chwale - Zelowskie Dzwonki (CD)Wydawnictwo WARTO z Dzięgielowa wydało płytę „Bogu na chwałę” Zelowskich Dzwonków. Zawiera ona czternaście utworów, od Bizeta, po „Cudowną Bożą łaskę”, łącznie prawie godzinę wyciszającej, kojącej muzyki, która może być tłem dla rozmów, wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym czy modlitwy.

Zelowskie Dzwonki istnieją przy Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie już od czternastu lat. W ciągu tego czasu wielokrotnie zmieniał się skład osobowy zespołu (jest już pięćdziesięciu czterech absolwentów!). Obecnie w zespole gra 32 młodych muzyków w wieku od 7 do 24 lat, którzy ćwiczą w grupach: starszej (koncertującej), średniej i najmłodszej. Zespół jest wyjątkowy ze względu na to, że większość jego członków nie posiada żadnego wykształcenia muzycznego. To, co osiągnęli, zawdzięczają systematycznej i ciężkiej pracy, dużemu zaangażowaniu oraz pragnieniu poświęcania swojego wolnego czasu, by móc grać na chwałę Bogu.

Skąd w zelowskiej parafii wzięły się dzwonki, które służą instrumentalistom?

W lutym 1999 r. pewna firma z Sellersville w Pensylwanii podarowała Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie trzy oktawy dzwonków ręcznych (37 instrumentów). Było to możliwe dzięki staraniom dyrygenta zespołu dzwonkarzy a jednocześnie pastora ds. muzyki i śpiewu Kościoła Prezbiteriańskiego w Pittsburghu – Thomasa Flynna. Na największym z otrzymanych dzwonków widnieje wygrawerowany napis: „For God's glory” – „Bogu na chwałę”.

Od 2008 r. Zelowskie Dzwonki dysponują 4,5 oktawami dzwonków ręcznych, a od grudnia 2009 r. także trzema oktawami dzwonków ręcznych rurowych.

O ich zaangażowaniu świadczy fakt, że Zelowskie Dzwonki zagrały już ponad 230 koncertów, nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Niemczech i Holandii. Muzycy najbardziej cenią sobie koncertowanie w budynkach kościołów, ponieważ w ich wnętrzach dzwonki brzmią najpiękniej. Tradycyjnie już Zelowskie Dzwonki usłyszeć można na Koncertach Wielkanocnych, które odbywają się od momentu powstania zespołu w Zelowie (było już ich 14). Od trzech lat organizowane są też Koncerty Bożonarodzeniowe.

Dużą radością dla młodych muzyków jest również coroczne koncertowanie na chwałę Pana podczas odbywających się w Zelowie Tygodni Ewangelizacyjnych.

W zdecydowanej większości repertuar zespołu stanowią utwory religijne: kompozycje napisane specjalnie na dzwonki ręczne lub aranżacje znanych pieśni religijnych. Niemniej Zelowskie Dzwonki mają także w swoim repertuarze utwory z gatunku muzyki klasycznej, skomponowane przez Bacha, Bizeta, Mendelssohna czy Wagnera. Warto posłuchać.

 

(Opr. na podstawie informacji wydawniczej)

 

Płytę Zelowskich Dzwonków pt. „Bogu na chwałę” można kupić w parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie (www.zelandia.pl), w księgarni „Warto” w Cieszynie oraz w księgarni internetowej www.warto.com.pl.