Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 3/2016, ss. 10–11

Kosciol ewangelicko-reformowany w Zychlinie (fot. PER Zychlin)Najstarsza w Polsce, działająca nieprzerwanie od początków XVII w., Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie podjęła się renowacji najstarszego w naszym kraju reformowanego budynku kościelnego, który za pięć lat będzie obchodził 200-lecie swojego istnienia. W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 500 lat reformacji w Europie. Jest to ważny moment, by zatroszczyć się o nasze wspólne dziedzictwo.

W marcu parafia otrzymała zezwolenie na prowadzenie robót przy zabytku, tj. kościele ewangelicko-reformowanym w Żychlinie. Dokumentacja i projekt budowlany został przygotowany przez mgr. inż. Jerzego Góreckiego, który prowadził wcześniej nadzór budowlany przy wymianie więźby dachowej kościoła w Żychlinie w 1998 r. Do remontu elewacji została wybrana technologia firmy STO, która wykonała ekspertyzę i zaproponowała metody i materiały do wykonania trwałej elewacji zabezpieczającej popękany tynk. W maju parafia otrzymała decyzję Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Koninie na „Remont i malowanie elewacji z wymianą stolarki okiennej zabytkowego kościoła”. W czerwcu zostało skierowane do firm budowlanych zapytanie o składanie ofert na wykonanie remontu. Już w lipcu, spośród pięciu złożonych ofert, została wybrana jedna, mająca największe doświadczenie z remontem elewacji i proponująca najkorzystniejszą cenę wykonania. 6 września rozpoczął się remont, który potrwa do końca października.

Obecnie stan zabytku oceniono jako bardzo zły. Elewacja ścian jest bardzo zniszczona, również drewniane okna i naświetla okienne są zniszczone i całkowicie zużyte. Tynki są popękane i uszkodzone, w pęknięciach znajdował się grzyb, przez co farba była złuszczona. Na półkolumnach przy wejściu do kościoła można zobaczyć uszkodzone tynki. W obiekcie zastosowane są okna drewniane, jednoszynowe, dwudzielne o konstrukcji zbliżonej do okien krosnowych. Szkolne ramy pięcio- lub sześciokwaterowe, w większości nieotwierane, przymocowane są do futryny w kilku miejscach z możliwością ich wyjmowania. Czynniki atmosferyczne spowodowały odkształcenie ram okiennych i wgłębną korozję biologiczną drewna. Większość okien nie nadaje się do naprawy i przywrócenia im sprawności technicznej. To samo dotyczy naświetleń okiennych. Należy je wymienić na nowe.

Niestety na wszystkie zaplanowane cele dotychczas nie udało się nam pozyskać żadnego wsparcia finansowego. W 2016 r. dzięki dofinansowaniu od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostały odnowione trzy płyty epitafijne i pomnik nagrobny w formie obelisku w Lapidarium Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie. W sumie na przestrzeni trzech lat udało się nam odnowić osiem zabytków w Lapidarium.

Podczas tegorocznych wakacji odbyły się dwa warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w projektach „Chrzest 966”. „Warsztaty teatralne” wsparł finansowo Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a „Warsztaty rzeźbiarskie” – Powiat Koniński. Obecnie parafia realizuje również projekt w trzeciej edycji „Podróż do wnętrza ziemi”, organizując wycieczkę ekologiczno-edukacyjną do Wieliczki. A parafialne Stowarzyszenie Pamiętnik realizuje projekt „Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży na terenie Ścieżki Edukacyjno-Przyrodniczo-Kulturowej w Żychlinie”. Oba zadania zostały dofinansowane przez Powiat Koniński.

Dlatego też zwracamy się z prośbą do osób, którym leży to na sercu, o finansowe wsparcie remontu kościoła i ogrodzenia. Dzięki zebranym środkom, skromny neoklasycystyczny kościół będzie można w znacznym stopniu odnowić i przywrócić mu estetyczny wygląd.

Konto bankowe parafii w Żychlinie:
nr 31 1020 2746 0000 3302 0065 4541
(SWIFT): BPKOPLPW

Darowizny na cele kultu religijnego można odliczyć od podatku.

Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

 

fot. PER Żychlin