Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

7 / 1993

NIERZETELNOŚĆ I TENDENCYJNOŚĆ” (na marginesie przeglądu „Z prasy”, „Jednota” nr 4/93)

Artykuł jest ustosunkowaniem się do poglądów dr S. Krajskiego. Napisany jest na podstawie lektury materiału zamieszczonego w czasopiśmie „Wprost”, a dotyczącego Szkoły Liderów Katolickich.

Wspomniany materiał we „Wprost”, jak informuje jego autor we wstępie, został opracowany na podstawie informacji zyskanych w trakcie obejrzenia filmu BBC, dotyczącego życia Kościoła w Polsce.

Należy więc uznać, iż anonim z „Jednoty”, podpisujący się „mok”, czerpał swoje informacje z nierzetelnego źródła. Po pierwsze bowiem korzystał z opracowania, które jest opracowaniem opracowania. Po drugie, opierał się na nielicznych, wyrwanych z kontekstu, wypowiedziach. Po trzecie, nie miał żadnej gwarancji, iż wypowiedzi te są istotnie wypowiedziami dr S. Krajskiego. Wniosek – nie można stwierdzić, iż jego materiał jest rzetelny. Nie można też stwierdzić, iż „mok” chciałby być rzetelny. Gdyby chciał być rzetelny, trafiłby do samego źródła, do Szkoły Liderów Katolickich (autobus B, 20 min. od jego redakcji).

Materiał w „Jednocie” jest nie tylko nierzetelny. Jest też tendencyjny. Z cytowanych w nim wypowiedzi dr S. Krajskiego należałoby wyciągnąć następujące wnioski:

  1. Katolicy są zobowiązani działać na chwałę Bożą, ewangelizować, budować państwo Boże na ziemi, tzn. „przenikać duchem Chrystusowym wszystkie sfery naszego życia”;
  2. Prawo państwowe nie może być sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Bożym;
  3. Większość Polaków to katolicy – fakt ten powinien być brany przez wszystkich pod uwagę, zmusza każdego do szanowania pewnych wartości w życiu publicznym;
  4. Prawo państwowe powinno uniemożliwiać lub choćby utrudniać pojawianie się tego, co w porządku obiektywnym, społecznym jest złe;
  5. Kto mówi, że to on, a nie Bóg, jest prawodawcą i Panem, jest satanistą (wprost cytat, choć oczywiście niedosłowny, z Pisma Św.).

„Mok” stwierdza, że na podstawie takich tez można powiedzieć, iż ich autor jest totalistą, który pragnie ograniczyć prawa wszystkich niekatolików i narzucić im siłą katolicyzm. „Mok” pisze w „Jednocie”. Czy nie powinien raczej pisać w „Trybunie”, czy ostatecznie „Gazecie Wyborczej”? Jeżeli redakcję „Jednoty” interesowałyby poglądy Zarządu SLK lub treści nauczane w SLK – zapraszamy do Szkoły na rozmowę.

STANISŁAW KRAJSKI
Warszawa

[Odpowiedź na powyższy list ukaże się w następnym numerze – red.]