Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2012

Ekumeniczna debata o Reformacji w Lublinie (fot. Michal Karski)

Debata w Lublinie. Za mównicą Krzysztof Dorosz (fot. Michał Karski)

 

W Lublinie w ramach obchodów Święta Reformacji odbyła się debata ekumeniczna pt. „Czy Święto Reformacji może stać się czasem radości dla wszystkich chrześcijan?”. W dyskusji panelowej udział wzięli o. prof. Stanisław Celestyn Napiórkowski, dr Krzysztof Dorosz, ks. dr Sławomir Pawłowski oraz ks. dr Dariusz Chwastek. „Jednota” objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Debata odbyła się 31 października w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Została zorganizowana przez lubelską parafię luterańską we współpracy z Archidiecezjalną Radą Ekumeniczną i Instytutem Ekumenicznym KUL. Dyskusję prowadził prof. Sławomir Żurek z Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

„Czy Święto Reformacji może stać się czasem radości dla wszystkich chrześcijan?” – na to tytułowe pytanie lubelskiej debaty jej uczestnicy nie odpowiedzieli. Zastanawiali się natomiast, czy sama Reformacja ich cieszy. I tu padły prawie wszystkie możliwe odpowiedzi: „tak”, „nie”, „i tak, i nie”. A dyskusja stała się okazją do refleksji nad dziedzictwem reformacyjnym w bardzo wielu aspektach: ekumenicznym, duchowym, eklezjalnym czy socjologicznym.

Dwie kwestie sporne

O. prof. Stanisław Celestyn Napiórkowski, mariolog i ekumenista katolicki, zarysował ewolucję katolickiego postrzegania Marcina Lutra. Po latach bezwzględnej i nieprzebierającej w słowach krytyki, w XX w. katoliccy luterolodzy coraz pozytywniej zaczęli wypowiadać się o wittenberskim reformatorze. Najdobitniej można to zauważyć w twórczości Yvesa Congara, który Reformację nazwał...

Michał Karski

 

Pełny tekst artykułu po zalogowaniu w serwisie.

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl