Drukuj

NR 3/2018, ss. 6, 10 i 11

Marsz Pamieci 22 lipca w 2018 r. (fot. Maria Tajchman)
Marsz Pamieci 22 lipca. Przy pomniku Umschlagplatz od lewej stoją: o. Marek Nowak OP, ks. Michał Jabłoński i ks. Wojciech Lemański (fot. Maria Tajchman)

 

3 czerwca w parafii zelowskiej świętowano Dzień Rodzin. Nabożeństwo odbyło się tego dnia wyjątkowo o godz. 11.00, aby zaproszeni goście z parafii kleszczowskiej oraz bełchatowskiej mogli wspólnie spędzić ten dzień. Bezpośrednio po nabożeństwie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu. Mogli też posilić się przy grillu i skosztować domowych wypieków.

*

11 czerwca odbyło się sprawozdawczo-wyborcze zebranie Stowarzyszenia OPIRO w Bełchatowie. Podsumowano miniony rok działalności stowarzyszenia oraz programy realizowane w tym czasie w ośrodku. Do Stowarzyszenia przyjęto trzy nowe osoby. Wybrano też nowe władze.

*

22 lipca ks. Michał Jabłoński wziął udział z grupą parafian warszawskich w Marszu Pamięci 22 lipca w Warszawie. W czasie marszu w tym roku uczczono pamięć Szmula Zygielbojma, który po wielu miesiącach alarmowania zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski, w sprzeciwie wobec milczenia świata popełnił samobójstwo. Marsz wyruszył spod pomnika Umschlagplatz i przemierzył trasę ulicami Stawki, Dubois, Zamenhofa, Anielewicza, Andersa, aż do al. Solidarności i budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego. Tak jak w latach poprzednich, uczestnicy nieśli Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych Żydów.

*

5 sierpnia podczas spotkania autorskiego w żychlińskiej parafii ewangelicko-reformowanej każdy przybyły otrzymał książkę „Lapidarium Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Żychlinie koło Konina”. Interesującym uzupełnieniem publikacji były odpowiedzi autora książki, prof. Jana Taylora, na zadawane pytania.

*

14 sierpnia ks. bp Marek Izdebski wziął udział w mszy odprawionej w rzymskokatolickiej Parafii Zesłania Ducha św. w Bełchatowie z okazji Dnia Energetyka. Kazanie wygłosił ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

*

6 września w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie ks. bp Marek Izdebski uczestniczył w konferencji popularno-naukowej pod tytułem „Przedwojenny Bełchatów – miasto trzech kultur”, poświęconej przedwojennej historii bełchatowskich Żydów.

*

Prezes Synodu dr Ewa Jóźwiak przekazała pozdrowienia w imieniu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP podczas obradującego od 21 do 23 września w Warszawie XXVII Ogólnopolskiego Forum Kobiet Luterańskich. Temat przewodni spotkania brzmiał: „Kobiety Niepodległości”. Ewa Jóźwiak wyraziła nadzieję, że może w przyszłości będą się odbywały Fora Ewangeliczek i w takich spotkaniach będą uczestniczyły również ewangeliczki reformowane.