Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2021, s. 3

W 2019 r. z okazji Roku Karla Bartha przypominaliśmy wybrane wypowiedzi tego szwajcarskiego teologa ewangelickiego. Kontynuujemy ten cykl.

 

Niech się stanie światłość

Panie nasz, Boże i Ojcze, myślimy teraz o wszystkich wielkich i małych potrzebach naszego czasu i naszego świata; o milionach głodujących ludzi, w porównaniu z którymi nam jest tak bardzo dobrze. Myślimy o straszliwych niebezpieczeństwach, jakie zagrażają istnieniu naszej pięknej planety; o bezradności naszych mężów stanu, przed którymi staje zadanie prowadzenia ze sobą nawzajem rozsądnego dialogu; o cierpieniu chorych fizycznie i wewnętrznym pomieszaniu chorych psychicznie, o licznych porażkach i załamaniach naszego porządku politycznego, o głupocie większości naszych obyczajów i zwyczajów; o próżności i pozbawionej sensu bieganinie w sferze kultury i w życiu intelektualnym; o niepewności i słabości naszego życia w Kościele; o tylu niepokojach i komplikacjach w naszych rodzinach i wreszcie o tych wszystkich sprawach, które każdemu z nas dzisiaj przydają zmartwień i ciężarów.

Panie, niech stanie się światłość, niech nowy dzień nadejdzie! Panie, złam, zgnieć i zniszcz władzę ciemności! Ulecz nas, Panie – jeżeli nie w całości, to przynajmniej częściowo lub daj nam taką możliwość jako znak, że Ty żyjesz i że mimo wszystko należymy do Ciebie, że prowadzisz nas przez całe życie ku chwale. Tylko Ty jesteś dobry. Tylko Tobie oddajemy cześć. Tylko Ty możesz nam pomóc, tylko Ty nam pomożesz. Amen.

tłum. Krzysztof Dorosz

 

Karl Barth, „Lass es Tag werden!”, w: „Augenblicke”, Zürich 2005, s. 59