Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2015, s. 34

 

Tekst pożegnania wygłoszony podczas pogrzebu Witolda Bendera 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie

 

19 kwietnia 2015 r. zmarł przeżywszy 85 lat Witold Bender, długoletni członek i prezes Kolegium Kościelnego parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie, radca świecki Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, sekretarz i prezes Synodu Kościoła (1986–1989, 1989–1991).

Pamiętam pana Witolda Bendera z lat 80. i 90. Mieszkał wówczas w Rybnie, gdzie opiekował się dziewiętnastowiecznym pałacem, stanowiącym własność Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Kiedyś od niego usłyszałam historię podobno związaną z właścicielem tego pałacu Wieść gminna niesie, że to właśnie za przyczyną Zabłockiego z Rybna powstało znane wszystkim Polakom powiedzenie „Wyszedł jak Zabłocki na mydle”. Ów Zabłocki miał podobno Bzurą, a potem Wisłą transportować do Gdańska towary. Aby uniknąć płacenia cła, pod spodem tratwy, w drewnianych skrzyniach, przywiązał mydło, które zrobiło mu nieprzyjemną niespodziankę po drodze, rozpuszczając się dokumentnie. Zamiast więc zaoszczędzić na opłatach za transport, stracił cały towar. Stąd powiedzenie: „Wyszedł jak Zabłocki na mydle”.

W czasach, gdy pan Witold Bender pełnił odpowiedzialne funkcje w Kolegium Kościelnym i Konsystorzu, ani nasza parafia ani Kościół nigdy nie wyszły na decyzjach tych gremiów „jak Zabłocki na mydle”. Był moim poprzednikiem na urzędzie prezesa Synodu, to za jego czasów Synod przyjął „Stanowisko w sprawie ustawy o ochronie życia poczętego” (4–5 maja 1991 r.).

Brał aktywny udział w rozpoczętych w 1984 r. konsultacjach polsko-niemieckich, współorganizowanych przez nasz Kościół i Kościoła Krajowy w Lippe.

Rokrocznie odwiedzał przyjaciół w Niemczech i Szwajcarii, pielęgnując swoje liczne kontakty zagraniczne. Przy okazji zyskiwała też jego wspólnota wiary. Na przykład Diakonia parafii warszawskiej otrzymywała dofinansowanie z datków zebranych przez parafię Muri-Gümligen w Szwajcarii. Również ta parafia wspierała projekt „Zdążyć z pomocą” prowadzony przez naszą parafię i skierowany do rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Dla naszego czasopisma napisał kilka artykułów o Janie Łaskim. W archiwum JEDNOTY mamy też zdjęcie pana Witolda w towarzystwie ks. bp. Zdzisława Trandy podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II, które odbyło się w siedzibie prymasa Polski w Warszawie.

Żegnamy dziś naszego Brata w Chrystusie, dziękując Bogu za czas, który dany nam było z nim spędzić.

* * * * *

Ewa Jóźwiak – prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP

 

Witolda Bendera w JEDNOCIE wspominają również: