Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

Glowna brama niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zaglady Auschwitz (fot. Bibi595)
Główna brama niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz (fot. Bibi595)

 

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz ewangelicki Kościół Krajowy Lippe wydał oświadczenie, w którym podkreśla konieczność zachowania pamięci o ofiarach Zagłady oraz zdecydowanego sprzeciwu wobec antysemityzmu i rasizmu dzisiaj.

W deklaracji czytamy m.in.:

„Zapamiętywanie jest zadaniem stałym; nigdy nie wolno zapominać o ofiarach ani o tym, co im zrobiono. Smutek i wstyd pozostają. Do dziś ocaleni i ich potomkowie nadal cierpią z powodu tego, co się stało. Ale liczba naocznych świadków, którzy mogą opowiedzieć to, co się stało, stale maleje. Tym bardziej ważne jest pamiętanie o czynach i podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy w obozach koncentracyjnych doznali straszliwego cierpienia i którzy stracili życie. Ta pamięć jest również niezbędna, aby chronić nas oraz kolejne pokolenia przed nowymi antysemickimi i rasowo umotywowanymi przestępstwami. (…)

Jako Kościół Krajowy Lippe (Lippische Landeskirche) jesteśmy świadomi, że Kościół jako całość również ponosi winę ze względu na stulecia motywowanej chrześcijaństwem wrogości wobec Żydów. Właśnie dlatego postrzegamy siebie jako osoby ponoszące szczególną odpowiedzialność. 75 lat po wyzwoleniu Auschwitz walczymy wraz z innymi w naszym społeczeństwie o to, by zachować pamięć o ofiarach i nie dać żadnych szans antysemityzmowi i rasizmowi w Niemczech”.

 

Czytaj: Deklaracja Kościoła Krajowego Lippe (Lippische Landeskirche) z okazji wyzwolenia przed 75 laty Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau