Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

ImageNR 11-12 / 2004

Krzysztof Urban: W marcowym numerze "Jednoty" była mowa o przygotowaniach do obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Reja. Jak to wygląda dziś, dwa miesiące przed jubileuszem?

Aleksandra Sękowska: Bardzo wiele się zmieniło - prawie wszystkie zmiany spowodowane są brakiem funduszy. Przede wszystkim nie otrzymaliśmy (z powodów formalnych) spodziewanej dotacji z Ministerstwa Kultury. Szykujemy się teraz do kolejnego wystąpienia o pomoc w tej sprawie, ale ministerstwo nie określiło jeszcze warunków, na których można składać wniosek na nadchodzący rok.

Jak sytuacja ta wpłynie na obchody?

W sposób zasadniczy. Na polecenie Konsystorza właściwe uroczystości zostały przesunięte na 15 i 16 października 2005 roku. Natomiast 29 stycznia w obchodach weĽmie udział - na co kładziemy szczególny nacisk - młodzież z warszawskiego XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja, z którego Kołem Wychowanków współpracujemy. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowuje teksty Mikołaja Reja wybrane przez prof. Rafała Leszczyńskiego. Będą też wystąpienia, które przybliżą młodzieży zarówno postać pisarza-teologa, jak i Kościół ewangelicko-reformowany. Na pewno wystąpi nasz Chór Kameralny z prawykonaniem pieśni do wierszy tego autora. To wydarzenie wielkiej miary. Po uroczystościach w kościele można będzie kupić okolicznościowe znaczki pocztowe i monety z wizerunkiem Reja. Do obu pamiątek dołączone zostaną specjalne foldery. Współpraca z Narodowym Bankiem Polskim i Pocztą Polską przebiega bez zarzutu.

Aleksandra Sękowska - Krzysztof Urban

Rozmowa z Aleksandrą Sękowską - pełny tekst

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl