Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1/2012


Z ks. Ireneuszem Lukasem, dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej, rozmawia Michał Karski


Ireneusz Lukas (fot. Ewa Śliwka)Michał Karski: Skąd się wziął pomysł, by właśnie polscy chrześcijanie przygotowali materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan?

Ks. Ireneusz Lukas: Idea zrodziła się w kręgach Polskiej Rady Ekumenicznej i od samego początku znalazła poparcie ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, przede wszystkim przedstawicieli Komisji ds. ekumenizmu. Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki od wielu już lat opracowują wspólnie polską wersję materiałów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na pewnym etapie współpracy osoby redagujące materiały doszły do przekonania, że ta grupa mogła by coś sama przygotować i zaproponować całemu światu.

I tak to się rozpoczęło. Inicjatywa została zaakceptowana przez Komisję ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej, po czym wystosowano pismo do Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i Światowej Rady Kościołów. Ku naszemu zaskoczeniu odpowiedź przyszła bardzo szybko, pod koniec 2009 r. Zaproponowano nam, aby przygotować materiały na Tydzień Modlitw 2012. Czasu było mało, bo strona polska musiała opracować teksty do połowy 2010 r. W pół roku trzeba było wybrać hasła, opracować wszystkie teksty i przetłumaczyć na język angielski. A każdy, kto miał do czynienia z pracami w grupach ekumenicznych, wie, że...

Pełny tekst artykułu po zalogowaniu w serwisie.

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl

Na zdjęciu: ks. Ireneusz Lukas (fot. Ewa Śliwka)