Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 3/2013, s. 17

„Błogosławiony więc Monarcha, w którego sercu życzenie te zbawienne wcześnie oczcone ciągle się utrzymuie; błogosławiony każdy człowiek prawy, którego podobne życzenia do szlachetnych i użytecznych czynów zagrzewaią” – mówił ks. sup. Karol Diehl wspominając, jak wówczas tytułowano, „Nayiaśnieyszego Cesarza Wszech Rossyi, Króla Polskiego” Aleksandra I.

W grudniu 1825 r. ziemie polskie obiegła wieść o śmierci Aleksandra I, który był zarazem królem polskim. Z tej okazji w kwietniu następnego roku w wielu warszawskich kościołach zostały odprawione nabożeństwa żałobne za zmarłego władcę. Raport opublikowany w „Monitorze Warszawskim” z 10 kwietnia poinformował o zakrojonych na szeroką skalę uroczystościach. Dla przykładu ulice, po których przechodził orszak, pełne były wojska, a okna i balkony osłonione kirem. Orszak wyruszył dzień wcześniej z Zamku i podzielony był na 10 części, z których każda prowadzona była przez osobę wybraną spośród wysokiej rangi urzędników. Nabożeństwo żałobne, celebrowane przez abp. Wojciecha Skarszewskiego odprawiono w katedrze warszawskiej. Wykonane zostało requiem skomponowane przez Józefa Kozłowskiego na potrzeby pogrzebu Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Część uroczystości żałobnych odbyła się w warszawskich synagogach (17 i 18 kwietnia) i kościołach protestanckich – 9 kwietnia zostało odprawione nabożeństwo w kościele reformowanym, zaś 24 kwietnia u luteran. Nabożeństwo w kościele „na Lesznie” rozpoczęło się o godzinie 9.30. Uczestniczyło w nim wiele ważnych osobistości Królestwa. „Kurier Warszawski” z 10 kwietnia wymienia tylko kasztelana senatora Bronikowskiego i radcę stanu Okołowa. Kazanie wygłosił superintendent generalny ks. Karol Diehl, następnie modlono się o długie i szczęśliwe panowanie Mikołaja I. Uroczystość zakończyła się rozdaniem jałmużny.

Pełna treść kazania zachowała się do naszych czasów w formie broszury wydanej drukiem. Na samym jego początku ks. Diehl zaznaczył, że...

 

Pełny tekst artykułu po zalogowaniu w serwisie.

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl