Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1/2024, s. 11

„Nowe niebo, nowa ziemia”, werset biblijny z Apokalipsy św. Jana, był głównym hasłem tegorocznego Kursu Duszpasterskiego, który odbył się w od 22 do 26 stycznia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Karola w Pradze. Kurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Ewangelickich Kaznodziejów (SpEK) Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego, a temat wykładów, prezentacji i warsztatów – pytanie „W co wyposaża nas chrześcijaństwo w związku z kryzysem ekologicznym?” – przyciągnął ponad 200 pastorów i asystentów kaznodziejów oraz innych gości z Czech i zagranicy. Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP reprezentowali ks. Michał Jabłoński i kaznodzieja świecki Władysław Scholl.

Tegoroczny Kurs Duszpasterski był okazją do spotkania z ideami wielu inspirujących teologów zagranicznych, takich jak holenderska feministka i teolożka ekologiczna Trees van Monfoort, amerykański teolog procesualny Jay McDaniel czy brytyjska profesor teologii zwierząt Clair Linzey. Wykłady prowadzili również czescy goście – teolog i etyk Jan Zámečník, ekofizjolog z Instytutu CzechGlobe Akademii Nauk Republiki Czeskiej Michal V. Marek oraz psychoterapeuta i poeta Adam Borzič. Wśród gości kursu znaleźli się Barbora Mudrová z Amnesty International Czech Republic oraz Radek Kubala z platformy Re-set. Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP reprezentowali ks. Michał Jabłoński i kaznodzieja świecki Władysław Scholl.

„Uznaliśmy, że poruszenie tej kwestii środowiskowej jest bardzo potrzebne. Jest to również nawiązanie do tematu zeszłorocznego kursu »W co pokolenie Z (nie) wierzy«. Dzisiejszy świat znajduje się w kryzysie klimatycznym, poważnym spadku różnorodności biologicznej, kryzysie energetycznym. Na tegorocznym Kursie Duszpasterskim SpEK staramy się wspólnie przemyśleć teologiczną, chrześcijańską, ale także praktyczną odpowiedź na te problemy ekologiczne” – powiedział Michael Pfann, proboszcz z Vrchlabí i członek komitetu SpEK.

Kurs rozpoczął się od nabożeństwa w kościele św. Marcina w Murze, podczas którego przeprowadzono również zbiórkę funduszy. Zebrano ponad 11 000 koron czeskich, którymi organizatorzy postanowili zasilić działania wspierające ochronę różnorodności biologicznej, dbałość o czeski krajobraz i lepszą gospodarkę leśną w Republice Czeskiej, które są realizowane przez Friends of the Earth.

Na przełomie 1989 i 1990 r. powstało Stowarzyszenie Kaznodziejów Ewangelickich, które organizuje coroczne kursy duszpasterskie, będące kontynuacją dotychczasowych organizacji zawodowych duchowieństwa ewangelickiego – Stowarzyszenia Duchownych Ewangelickich Narodowości Czeskiej (1904), Stowarzyszenia Duchowieństwa Braterskiego Czeskiego (1922) i Stowarzyszenia Braci Czeskich Duchowieństwa Ewangelickiego (1951), które zostało zdelegalizowane w 1974 r.