Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2022, s. 10-13

Wizyta władz kościoła w Rzymie

W dniach 25-30 kwietnia delegacja Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP w składzie: ks. bp Marek Izdebski, prezes Synodu Paweł Wolski-Brodziński, ks. Semko Koroza i ks. Tomasz Pieczko, uczestniczyła wyjeździe do Rzymu organizowanym przez Archidiecezję Łódzką Kościoła Rzymskokatolickiego we współpracy z Oddziałem Łódzkim Polskiej Rady Ekumenicznej. Podczas wyjazdu delegacja kościelna spotkała się również z reprezentantami Federacji Kościołów Ewangelickich (FCEI) w Rzymie.

28 kwietnia w siedzibie Federacji Kościołów Ewangelickich (FCEI) w Rzymie przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce spotkali się z Martą Bernardini, koordynatorką Mediterranean Hope i Daniele Garrone, prezesem FCEI. Celem spotkania, była wymiana informacji oraz uzgodnienia nad formą pomocy włoskich protestantów dla ukraińskich obywateli, którzy uciekli do Polski przed trwającym konfliktem zbrojnym w ich ojczyźnie.

Również tego dnia odbyły się ekumeniczne nieszpory w Bazylice św. Pawła za Murami, którym przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś z Kościoła Rzymskokatolickiego. Przed każdym z Psalmów refleksję wygłosił jeden z duchownych Kościoła Ewangelicko- Reformowanego. Kościelna delegacja, wraz z delegacją Archidiecezji Łódzkiej, spotkała się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji.

 

Konfirmacja

W parafiach ewangelicko-reformowanych w Bełchatowie i Kleszczowie oraz w diasporze krakowskiej odbyły się w początkach czerwca uroczystości konfirmacyjne. Poprzedziły je tradycyjnie egzaminy sprawdzające wiedzę dotyczącą wyznania.

17 maja w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kleszczowie odbył się egzamin konfirmacyjny. Sześcioro przyszłych konfirmantów mogło sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą swojego wyznania. Uroczystość konfirmacji odbyła się podczas nabożeństwa w Święto Zesłania Ducha Świętego, 5 czerwca.

Z kolei 30 maja w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Bełchatowie również odbył się egzamin konfirmacyjny, do którego przystąpili Mateusz Dudzic i Dominika Woźniak. Konfirmacja odbyła się podczas nabożeństwa niedzielnego 12 czerwca.

Również w Święto Zesłania Ducha Świętego ks. bp Marek Izdebski wziął udział w nabożeństwie konfirmacyjnym w Krakowie w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina. Wśród konfirmantów była ewangeliczka reformowana, Julia Łabędź.  

 

Ekumeniczna Droga Światła w Łodzi

13 maja ulicami Łodzi przeszła Ekumeniczna Droga Światła z udziałem ks. bp. Marka Izdebskiego.

Poszczególne stacje Drogi Światła są historiami biblijnymi, które mają miejsce po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Rozważania poszczególnych stacji odczytali duchowni z Kościołów: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów i Zwycięstwo w Jezusie. Ewangeliarz między stacjami niosły m.in. dzieci, które na Bałutach spontanicznie dołączyły do idących w orszaku. Podczas modlitwy śpiewał chór dominikański.

 

 

Wycieczka do Kotliny Jeleniogórskiej

W dniach 13–15 maja została zorganizowana wycieczka parafialna do Kotliny Jeleniogórskiej. Wzięli w niej udział parafianie z Kleszczowa, Łodzi, Bełchatowa i Zelowa.

Niemalże do końca wyjazd był niepewny, ponieważ dom, który w Cieplicach miał się stać bazą noclegową dla całej grupy, został przeznaczony dla uchodźców z Ukrainy. Udało się jednak znaleźć alternatywne zakwaterowanie w ośrodku HOTTUR w Borowicach niedaleko Karpacza. Konsystorz Kościoła dofinansował wyjazd i dzięki temu udział w nim stał się możliwy dla dużego grona chętnych. Nad wszystkim opiekę sprawował Alfred Tuczek z Łodzi.

Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Kościół Pokoju w Świdnicy, odbyli też krótki spacer po mieście. Potem pojechali zwiedzić zabytki Jeleniej Góry i Cieplic (dzielnicy Jeleniej Góry). Wieczór zakończono ogniskiem w Borowicach.

Następnego dnia, po wczesnej pobudce i śniadaniu, grupa wyruszyła podziwiać zachowane i w większości odrestaurowane, okoliczne pałacyki i zameczki wraz z ich założeniami parkowymi. Odwiedzono również od muzeum miniatur w Kowarach. Wieczór spędzono wspólnie przy ognisku.

W niedzielę uczestnicy wycieczki wybrali się do Karpacza, gdzie w Świątyni Wang grupa, wraz z miejscowymi luteranami, uczestniczyła w nabożeństwie, które poprowadzili ks. Semko Koroza i ks. Krzysztof Michałek-Góral. Po nabożeństwie grupa wyruszyła do ogrodu japońskiego Siruwia w Przesiece i zdążyła jeszcze obejrzeć kolejny obiekt pałacowy na terenie Kotliny. Po obiedzie trzeba było udać się w drogę powrotną.

ks. Krzysztof Michałek-Góral

 

Krótko

  • Podczas nabożeństwa w kościele 5 czerwca trzy osoby zostały przyjęte aktem konwersji do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP i parafii w Żychlinie.
  • W tegorocznych uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Łodzi udział wziął ks. bp Marek Izdebski.
  • Nabożeństwo połączone z przyjęciem do Kościoła nowego członka poprzez Chrzest w wieku dorosłym, odbyło się 29 maja w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi.
  • W ramach Międzynarodowego cyklu koncertów organowych w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie koncertowali: 24 kwietnia Stanislav Šurin (Słowacja), 22 maja Markus Hinz (Niemcy).
  • 24 kwietnia w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Bełchatowie odbyła się konwersja Zenona Ligenza do Kościoła.
  • 24 kwietnia w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi zostało wykonane oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla. Wykonawcami byli: Orkiestra Kameralna Polish Camerata, z którą parafia współpracuje oraz chór Vivit Singers.
  • 21 kwietnia Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie podczas Gali Starostwa Powiatowego w Koninie otrzymała nominację w kategorii kultura, za działalność na rzecz rozwoju Powiatu.
  • W niedzielę, 5 czerwca, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie świętowała 412 lat swego istnienia. Z tej okazji przybyli goście z Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, z Białegostoku oraz liczne osoby z Żychlina, Konina i okolic. W programie obchodów znalazły się: wykład na temat Biblii Brzeskiej, lapidarium i muralu. A w ogrodzie – spotkanie przy grillu i potrawach polskich i ukraińskich przygotowanych przez uchodźczynie z Ukrainy przebywające w parafii.
  • 11 czerwca w Józefowie pod Warszawą odbył się piknik zorganizowany przez Parafię Ewangelicko-Reformowaną w Warszawie. Piękna pogoda, smaczne jedzenie, miła atmosfera, goście z Żychlina i z Ukrainy, zieleń, odprężenie, możliwość rozmowy z dawno nie widzianymi albo i często widywanymi osobami – to wszystko złożyło się na kolejny piknik parafialny, który pozwala w swobodny sposób, bez pośpiechu, wymienić myśli i po prostu spędzić miło czas.