Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1/2021, s. 35–36

Panele fotowoltaiczne na budynku kosciola ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie (fot. Mateusz Jelinek)
Panele fotowoltaiczne na budynku kościoła ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie (fot. Mateusz Jelinek)

 

Najbogatsza gmina w Polsce, w której znajduje się Parafia Ewangelicko-Reformowana w Kleszczowie, nazywana jest niekiedy „polskim Kuwejtem”. Kleszczów w województwie łódzkim zapewnia mieszkańcom swojej gminy liczne ułatwienia i dofinansowania. Swoje bogactwo gmina zawdzięcza przede wszystkim podatkom pochodzącym z kopalni i elektrowni Bełchatów, które znacząco wpłynęły na dzieje regionu, a przede wszystkim na ekosystem. Dlatego też gmina wspiera rozwiązania ekologiczne, które bezpośrednio lub pośrednio służą ochronie zagrożonej przyrody. Jednym z takich rozwiązań jest dofinansowanie zakupu i montażu w budynkach urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń.

Choć decyzje Rady Gminy Kleszczów w sprawie zasad dofinansowania nie zawsze pozwalały na ubieganie się o dofinansowanie podmiotom takim, jak parafie, to w 2015 r. zmiany w uchwale otworzyły taką możliwość. Tym samym Parafia Ewangelicko-Reformowana w Kleszczowie uzyskała dofinansowanie zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych w kwocie 20 tys. zł, co stanowiło 75 proc. ceny całej inwestycji. To właśnie wtedy na dachu budynku kościelnego znalazło się 12 paneli słonecznych o łącznej mocy 3 kW. Jak zapewnia Bogusław Buresz, prezes Kolegium Kościelnego parafii, inwestycja sprawiła, że opłaty za prąd w kościele spadły prawie do zera. Pozwoliło to również na wprowadzenie do użytku w czasie nabożeństw specjalnych nagrzewnic elektrycznych, które zastąpiły wcześniejsze piecyki gazowe. Tym samym poprawił się komfort wiernych uczestniczących w nabożeństwach.

Z kolei w 2020 r. udało się pozyskać kolejne 20 tys. złotych, które tym razem stanowiły 85 proc. ceny całej inwestycji. Postęp technologiczny oraz spadek cen paneli fotowoltaicznych umożliwiły zakup ogniw o mocy 5,18 kW. Tym sposobem w listopadzie na dachu domu parafialnego zamontowano 14 paneli, które docelowo mają obniżyć koszty zużycia prądu. Ogniwa przynoszą najlepsze efekty w najbardziej słoneczne miesiące w roku, więc parafia wciąż czeka na ekonomiczne owoce tej inwestycji.

Jednak na tym nie koniec. Prezes kleszczowskiego Kolegium Kościelnego zapowiada złożenie kolejnego wniosku o dofinansowanie. Tym razem będzie to pompa ciepła, która znacząco poprawi komfort, pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i zmniejszy zużycie gazu. Gmina daje możliwość pozyskania na ten zakup do 25 tys. zł, co również stanowiłoby 85 proc. kosztów całej inwestycji. Choć w poprzednim roku taki wniosek złożony do gminy został odrzucony, gdyż ówczesna uchwała nie uwzględniała dofinansowania dla parafii, to zmiany w ostatnim czasie umożliwiły wsparcie dla kościelnych osób prawnych. Parafia w Kleszczowie korzysta więc z możliwości, jakie stwarza swoim mieszkańcom najbogatsza gmina w Polsce. Opisane inwestycje stanowią zarówno korzyść dla lokalnego środowiska przyrodniczego, jak i dla budżetu kleszczowskiej parafii.

* * * * *

Mateusz Jelinek – stażysta Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kleszczowie