Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2015, s. 14

„Wiara w Boga i wypływające z niej miłość, odpowiedzialność za innych, otwarte i gotowe serca są teraz najbardziej potrzebne rodzinom ofiar. Choć świat jest oburzony, a pewne środowiska wzywają do odwetu, my prosimy o pokorną modlitwę i postawę solidarności ze zranionym Narodem Francuskim” – czytamy w oświadczeniu Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP wydanym po zamachach terrorystycznych w Paryżu.

Zamachy terrorystyczne, które 13 listopada miały miejsce w kilku miejscach Paryża, przyniosły ponad sto ofiar śmiertelnych. Wiele osób zostało rannych, blisko sto z nich znajduje się w stanie krytycznym. Z całego świata z różnych środowisk płyną do Francji wyrazy współczucia i solidarności. Również Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP wydał w tej sprawie oświadczenie. Poniżej publikujemy jego treść.

 

Oświadczenie Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP po tragedii we Francji

Piątkowy wieczór upłynął w cieniu tragicznych wydarzeń w Paryżu. Zamachy przeprowadzone 13 listopada 2015 r. w sześciu miejscach Paryża pochłonęły 129 istnień ludzkich, a 99 osób rannych jest wciąż w stanie krytycznym. Atmosfera strachu i paniki jest wciąż obecna w stolicy Francji, a ludzie są zdezorientowani, przestraszeni, płaczą, Paryż jest wyludniony. Wszyscy, którzy po tej tragedii solidaryzują się z Francuzami, są w głębokim szoku i żałobie. Ze wszystkich stron płyną do Francji słowa pocieszenia.

Jako chrześcijanie łączymy się w bólu i modlitwie z tymi, którzy utracili najbliższych, bądź od wielu godzin czuwają wśród rannych przy szpitalnych łóżkach. Wiara w Boga i wypływające z niej miłość, odpowiedzialność za innych, otwarte i gotowe serca są teraz najbardziej potrzebne rodzinom ofiar. Choć świat jest oburzony, a pewne środowiska wzywają do odwetu, my prosimy o pokorną modlitwę i postawę solidarności ze zranionym Narodem Francuskim.

Jak przeczytaliśmy, Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego potępiła zamachy, nazywając je „odrażającymi i nikczemnymi”. Rada wezwała muzułmanów we Francji do modlitwy, aby Francja mogła stawić czoło temu straszliwemu doświadczeniu w spokoju i godności”.

My, tak jak nas uczy Pan Kościoła Jezus Chrystus, prosimy o to samo.

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP