Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 3/2021, s. 36

Swieto Kosciola w Srodku Polski 2021, seminarium "Nowi w Kosciele" (fot. PER Zelow)
Seminarium „Nowi w Kościele” prowadzi ks. Tomasz Pieczko (fot. PER Zelów)

 

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy Tygodnia Ewangelizacyjnego w Zelowie zmienili dotychczasową jego formułę w Święto Kościoła w Środku Polski, które odbywało się od piątku 23 do niedzieli 25 lipca. To nie tylko kwestia skrócenia całości wydarzenia z 7 do 3 dni, ale położenie większego niż dotąd akcentu na możliwość spotkania się między sobą i wspólnych rozmów.

W sobotę, 17 lipca, odbyło się „Śniadanie dla mężczyzn”, czyli spotkanie, podczas którego grupa mężczyzn w różnym wieku od wielu lat kilka razy w roku wspólnie spędza trzy godziny przygotowując i jedząc dobre śniadanie oraz poświęcając czas na wspólną modlitwę i studium Biblii.

Gościem specjalnym i prelegentem był tym razem Aleksander Macha, biznesmen, filantrop, mąż, ojciec dwóch dorosłych synów. Tematem rozmów była „Kasa – co, gdy jej nie ma, a co, gdy jest jej… trochę?”. Po śniadaniu panowie pomogli w rozkładaniu namiotów na Święto Kościoła w Środku Polski.

Główne hasło Święta Kościoła w Środku Polski brzmiało „Odpuść”. Było ono przedmiotem sobotniego i niedzielnego zwiastowania, wygłoszonego przez prezbitera Mateusza Wicharego z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Podjęto też temat dla małżeństw „O rozmowie – rodzina w sytuacji covidowej". Odbyły się również seminaria: „Nowi w Kościele” (prowadził ks. Tomasz Pieczko, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie), „Genogram” i „Czy można sobie wybaczyć i jak to zrobić?”. Nabożeństwo w niedzielę odbyło się na powietrzu, na specjalnie wybudowanej scenie. Kazanie wygłosił ks. bp Jan Cieślar, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Organizatorami Święta Kościoła w Środku Polski byli: Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Diecezja Warszawska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.