Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023

 NR 1/2023, s. 8–9

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości”.

 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia, choć w niektórych miejscowościach rozpoczyna się już na początku stycznia i rozciąga na cały miesiąc. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowała Rada Kościołów Minnesoty w Stanach Zjednoczonych. Nabożeństwo centralne, które zazwyczaj odbywało się w Warszawie, tym razem odbyło się w niedzielę, 22 stycznia, w rzymskokatolickiej katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Kazanie wygłosił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej ks. superintendent Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP.

Podobnie jak w latach ubiegłych nabożeństwa ekumeniczne odbyły się w kościołach ewangelicko-reformowanych. Również duchowni reformowani głosili kazania i uczestniczyli w nabożeństwach w kościołach innych wyznań.

Częstochowa i okolice

 Ks. Krzysztof Michałek-Góral proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie uczestniczył w ekumenicznym panelu dyskusyjnym zorganizowanym 20 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Dwa dni później, 22 stycznia, podczas nabożeństwa słowa Bożego ks. Michałek-Góral wygłosił kazanie w rzymskokatolickim kościele parafialnym w Mykanowie.

W regionie łódzkim

Fot. P. Kłys. Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi.

7 stycznia nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi. W kazaniu opartym na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,25–36) biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP ks. Semko Koroza. zastanawiał się, dlaczego tę historię staramy się zrozumieć dzisiaj. – „Wszyscy pochodzimy z jakichś środowisk, Kościołów, kręgów kulturowych i społecznych, jesteśmy przywiązani do jakiejś tradycji i ona staje się o wiele bardziej istotna niż to, na kanwie czego postała. A Jezus w tej opowieści udowadnia nam, że to nie jest właściwa droga. Że tradycja jest bardzo piękna, dopóki jest zgodna z Bożą wolą. A Boża wola to miłość, to przekraczanie wszelkich barier w imię miłości – do Boga i bliźniego” – mówił. – „Po drugie dlatego, że Jezus nie przychodzi do nas, ani do tych ludzi 2000 lat temu, po to, żeby sobie pomówić. Przychodzi żeby ich porwać i żeby nas porwać, żebyśmy poszli wszyscy za nim, naśladując go właśnie w takim rozumieniu świata jaki widzimy w tej opowieści, gdzie miłość jest absolutnie najważniejsza, gdzie ona jest motywem i mocą, która sprawia wszystko. I kiedy gromadzimy się tutaj, żeby mówić o jedności Kościoła, to gromadzimy się, żeby mówić o takiej miłości, która nie czyni nas noszącymi jednakowe ubranka, jak w państwie Mao Tse Tunga, nie czyni nas jednym klubem sportowym, nie czyni nas członkiniami i członkami jednego Kościoła wyznaniowego, ale ma nas zjednoczyć. Ma sprawić, że wszyscy razem i każda, każdy z nas z osobna będziemy gotowi pokonywać bariery naszych własnych tradycji, uprzedzeń, nasze troski, naszego strachu, naszego obrzydzenia w imię Tego, który nas powołał i za którym podążamy. (…) Ten uczony w Piśmie jest archetypem każdej i każdego z nas w tym, że przystępuje do Boga z całą swoją pychą, tak jak my często do niego przystępujemy, z całą chęcią dyktowania mu tego, jak On ma rozumieć, jak On ma tłumaczyć, czego On ma się po nas spodziewać, i za co ma nas nagradzać. A dostępuje czegoś zupełnie innego” – stwierdził kaznodzieja.

10 stycznia w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosił ks. Wiesław Kamiński, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej i proboszcz rzymskokatolickiej parafii Piotra i Pawła w Łodzi. – „Czytając Ewangelię odnośmy się do praktycznego przesłania o którym ona nam mówi. Dziś nie wystarczy nad nią dyskutować, o niej rozmawiać i ją rozważać, ale trzeba chcieć w jej duchu działać” – mówił katolicki duchowny.

12 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie.

Ks. bp senior Marek Izdebski z parafii ewangelicko-reformowanej w Bełchatowie wygłosił 22 stycznia kazanie podczas nabożeństwa ekumenicznego w rzymskokatolickiej parafii Miłosierdzia Bożego w tym mieście.

Na ziemi kaliskiej

Fot. E. Jóźwiak. Ks. płk Ben Sprouse wygłasza kazanie w kościele ewangelicko-reformowanym w Żychlinie.

18 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-reformowanym w Żychlinie. W modlitwach uczestniczyli duchowni z Kościołów: rzymskokatolickiego, baptystycznego, starokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego. Kazanie w języku angielskim wygłosił naczelny kapelan wojsk amerykańskich w Polsce z V korpusu z Poznania ks. płk Ben Sprouse. Po nabożeństwie odbył się koncert kolęd i pastorałek „Ekumeniczne Światło miłości” wykonany przez uczniów Szkoły Wokalno-Aktorskiej „Fama” z Konina. Zebrani wysłuchali również pastorałki ukraińskiej zaśpiewanej przez Larysę z Sievierodoniecka i Olenę z Chersonia. Kolekta zebrana podczas nabożeństwa wspomogła akcję Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie „Pomóżmy Ukrainie przetrwać zimę”. Agapa po nabożeństwie była jak zawsze okazją do indywidualnych rozmów i zawarcia nowych znajomości.

21 stycznia w kaliskiej katedrze rzymskokatolickiej św. Mikołaja po raz pierwszy w powojennej historii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu Słowem Bożym służył luterański duchowny, ks. Michał Kühn, zaś 22 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim w Kaliszu również po raz pierwszy w historii kontaktów ekumenicznych na ziemi kaliskiej kazanie wygłosił ks. bp Damian Bryl ordynariusz rzymskokatolickiej Diecezji Kaliskiej. Po raz pierwszy też w Kaliszu odbyły się obchody Dnia Judaizmu w Kościele Rzymskokatolickim.

Warszawa

 Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie poprowadził 19 stycznia proboszcz miejscowej parafii ks. Michał Jabłoński, a kazanie wygłosiła ks. Wiktoria Matloch, wikariuszka stołecznej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego. Oprawę muzyczną zapewnili: chór „Modo Maiorum” pod dyr. Michała Straszewskiego i maestro Michał Markuszewski (organy). Cieszyła liczna jak zwykle obecność gości różnych wyznań, wśród których sporą grupę stanowiły siostry zakonne. Duchowieństwo prawosławne nie wzięło aktywnego udziału w liturgii, pozostając w ławach z wiernymi. Było to spowodowane listem abp. Sawy skierowanym 24 maja 2022 r. w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego do superintendenta Andrzeja Malickiego, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, zapowiadającego bojkot wydarzeń, na których obecne będą luterańskie prezbiterki.

 Ewa Jóźwiak